Barvení pedigu

Dnes si ukážeme, jak jednoduše obarvit materiál zvaný pedig. Pedig se používá v košíkářském řemesle pro výrobu proutěného zboží. Po namočení je pružný a odolný a dobře se s ním pracuje. Pedig se prodává v přírodní barvě nebo i nabarvený. Pokud si však koupíte větší množství v přírodním vzhledu, můžeme využít výhodnější ceny a pedig si nabarvit podle svých potřeb. Co budeme potřebovat pro obarvení pedigu:

  • rozmotaný pedig a smotaný do pramenů po jednom šlahounu
  • barvy na textil nebo potravinářské barvy fixované varem
  • starší hrnec a vařečku
  • igelit nebo misku na odkapaní

Z klubka pedigu si opatrně po jednom vymotáme jednotlivé prameny a stočíme si je do menších věnečků. Tím si usnadníme barvení, protože můžeme použít menší hrnec a také máme lepčí přehled o množství nabarvených pruhů.


Podle návodu si rozmícháme barvu na textil ve vroucí vodě. Můžeme si namíchat i vlastní odstníny. Výslednou barvu oskoušíme namočením např. špejle nebo kousku pedigu.


Jednotlivé věnečky pedigu barvíme tak dlouho, dokud se nám odstín nelíbí. Čím déle bude pedig v lázni, tím tmavší a intenzivnější barva bude. Na vyndávání z lázní použijeme starou vařečku. Pedig necháme v misce nebo na igelitu samovolně uschnout. Po uschnutí můžeme používat na pletení, stačí ho namočit do vody, aby změknul a vesele pleteme.