FIMO návod bulleye

Ukážeme si, jak vytvořit základní blendovaný váleček a jak ho obalit dalšími barvami. Tento postup je jednou ze základních technik práce s polymerovou hmotou. Na výrobu válečku budeme potřebovat tři barvy, ale můžeme použít i dvě nebo více.


potřeby:

  • tmavě modrá, tyrkysová, světle modrá polymerová hmota
  • černá a bílá polymerová hmota
  • Strojek na těstoviny
  • řezák(můžete použít čepel z vysouvacího nože nebo žiletku)
  • podložku na práci (dlaždičku, sklo, pečící papír)

Z kostek barevné polymerové hmoty si uřízneme po jednom dílku. Hmotu je vždy potřeba dobře propracovat a zahřát na provozní teplotu. Můžeme projíždět strojkem na těstoviny a tím hmotu zpracovat. Ze všech tří modrých barev vytvoříme placky zhruba čtvercového tvaru. Rozvrhneme si barevné pořadí a krajní čtverce rozřízneme úhlopříčně na trojúhelníky. Trojúhelníky dáme na sebe. Prostřední barvu rozřízneme na rovnoramenný troúhelník a odříznuté kousky dáme opět na sebe. Všechny trojúhleníky poskládáme vedle sebe a zaválíme, aby se hmota spojila.


 

Takto vzniklý obdélník budeme projíždět strojkem. Plát vždy složíme napůl barvami na sebe a projedeme strojkem na nejširší nastavení. Mezi válce strojku vkládáme plát vždy skladem dolů, abychom si nezavřely vzduchové bubliny. Plát vždy ohneme na půl a projedeme strojkem.


 

Celý proces opakujeme cca 20x, dokud není barevný přechod plynulý. 


 Plát s barevný přechodem složíme na třetiny opět barvou na sebe. Snažíme se, aby vznikl rovný obdélník.


Obdélník projedeme strojkem na nejširší nastavení, tentokrát ale podélně. chceme dosáhnout dlouhého pruhu s barevným přechodem.


Postupně zmenšujeme vzdálenost válců na co nejtenší nastavení a projíždíme jím plát.


Takto vzniklý dlouhý plát začneme od jednoho konce stáčet do spirálky. Dává pozor, aby nevznikaly vzduchové bubliny mezi jednotlivými vrstvami. Stáčíme od barvy, kterou chceme mít ve středu válečku.


 

Smotáme celý blendovaný plátek až do konce.


Ostrým řezákem odkrojíme křivé kraje. Snažíme se krájet je to nejnutnější, abychom zbytečně neplýtvaly hmotou. Odkrojené kousky nevyhazujeme, smíchají se dohromady a vznikne tak scrap, který se dál využije.


Připravíme ci černou a bílou hmotu. Opět si je nejprve zpracujeme a potom vyválíme na plát. Pozor, černá může barvit! Před vložením bílé hmoty do strojku ho dobře očistěte, nebo mějte dva strojky, jedem na bílou a druhý na barevné hmoty. Tloušťka plátu záleží na vás. Můžete mít oba plátky stejně tlusté nebo každý jiný. Záleží jakého efektu chcete docílit. V mém případě jsou oba stejné na nejtlusčí nastavení. Plát musí být tak dlouhý, aby obtočil celý váleček.


 

Začneme obalovat bílým plátkem. Z plátu si vyřízneme obdélník na šířku válečku. Začátek plátku seřízneme do roviny a začneme obalovat. Opět dáváme pozor, aby nevznikaly vzduchové bubliny.


Váleček obalíme právě jednou. toho docílíme tak, že začátek plátku jakoby otiskneme do plátku a tím nám vznikne linie, kde máme plát uříznout.


To stejné uděláme i s černou barvou. Je dobré nemít začátky obalovací placky na stejném místě.


Váleček lehce zaválíme a můžeme krájet.


Pokud chceme vzor menší můžeme váleček zredukovat. Díky tomu, že je vzor osustředný můžeme redukovat válením. Doporučuji neredukovat celý váleček, ale vždy si kousek ukrojit a ten zredukovat a zbytek canu(válečku) si nechat na později. Nikdy nevíte, jakou velikost budete potřebovat a zmenšit se dá vždycky. 

Z válečku krájíme rovnoměrné plátky. Můžeme si udělat "lužko" ze zbytků hmoty a krájet váleček i s ním. Tím se nám nebude deformovat kulatý tvar.


Vzniklé plátky pokládáme na placku v libovolné barvě.


 

Zaválíme nebo zahladíme a můžeme vykrojit. Plát můžeme také otexturovat.


 

Péct můžeme na dlaždičce na plocho nebo na vypouklině. Pro zajímavější efekt můžeme kraje potřít barevným pudrem nebo očními stíny.