Když má extrudér hlad

Dnes bych se s vámi chtěla podělit o jednu zkušenost s mým extrudérem. V první chvíli jsem opravdu netušila, co se to děje. V mém extrudéru záhadně mizela hmota po obrovských kusech. Ale záhada se vyřešila a extrudér už frčí.


Pro ty, kteří netuší, co to extrudér je: Je to píst, pomocí kterého protlačíte hmotu skrz různé dírky a tím získáte základ pro další tvorbu s polymerovou hmotou.

Stalo se to z ničeho nic! Najednou při vložení hmoty do extrudéru jsem měla pocit, že po vytlačení není všechna. Zároveň se nedal extrudét vymotat až úplně ke konci. Postupem času se mi zvětšovala plná část a zmenšoval prostor, kam jsem mohla dát připravený váleček s hmotou. Navíc uvnitř tubusu zůstávala po stěnách přilepená hmota. Nu co, byl čas extrudér rozdělat a podívat se, co se děje uvnitř.

S rozděláním mi musel pomoct taťka, neb moje síla na to nestačila. Po rozšroubování na mě čekalo pěkné překvapení. Můj extrudér je opravdu hladovec! Víc než polovina délky tubusu byla plná hmoty! Mohla jsem krásně pozorovat, které cany jsem z extrudéru vyráběla :)

Tak jsem si vzala kartáček a začala extrudér čistit. Hmotu z tubusu jsem vyndala a ejhle. Mezi hmotou byl zamotaný prasklý těsnící kroužek. Zde je tedy příčina celého problému. Ještě, že každý výrobce dává do balení jeden nebo dva náhradní.

Po pečlivém vyčištění všech závitů, jsem extrudéru nasadila novou těsnící gumičku a složila ho dohromady. Už je jako nový. Pro vlastní pohodlí jsem ho promazala obyčejným kuchyňským olejem, aby se s ním pohodlněji pracovalo a neskřípal a hurá do dalšího tvoření!